Vítejte na našich nových webových stránkách!
Časté požáry přivedly i Sobíšky k nutnosti založení hasičského sboru. Na den 20.září 1951 byla pro ten účel svolána tehdejším MNV v 19.30 hod. do hostince U Indráků veřejná schůze všech občanů. Této veřejné schůze se zúčastnilo 65 občanů obce. Ve 20.00 hod. Bernard Josef zahájil schůzi za přítomnosti zástupce inspekce a okrskového náčelníka požární ochrany bratrů Vičara Karla a Frélicha Ferdinanda.
V úvodním slově bratr Vičar všem přítomným občanům vysvětlil nutnost založení hasičského sboru. Následovala slova velitele 5. okrsku Prosenice br. Frélicha Ferdinanda, který zdůraznil nutnost založení požárního sboru jako protipožární výkonné složky MNV v obci. Nastala diskuze s občany, která byla krátká. Vzápětí došlo k založení 2 požárních družstev a jako první velitel sboru byl zvolen br. Fojtík Ivan. Ten tuto funkci vykonával 3 měsíce a poté se jí vzdal. Nově zvoleným velitelem se stal br. Podepřel Augustin. Dne 1. února 1952 byl poslán do krajské školy požární ochrany v Olomouci. Po návratu ze školy tuto funkci vykonával 20 let. Po založení ČSPO dál pracoval ve funkcích výboru až do roku 1999, kdy se pro nemoc a stáří funkce vzdal.
V roce 1952 o vánocích byl proveden nábor občanů do Československého svazu požární ochrany (ČSPO). Nábor provedl Indrák Jaroslav st., Bernard Jaroslav, Podepřel Augustin a Indrák Rudolf. Tímto náborem se získalo 78 občanů obce Sobíšky.
Ustavující schůze se uskutečnila dne 15.března 1953.
Do funkce byli zvoleni tito bratři:
Jako první strojmistr požárního sboru byl zvolen br. Bordovský Josef st., který pečoval o požární stříkačku. Stříkačku zapůjčily Lučební závody Přerov a byla zagarážována u br. Fojtíka Karla ve stodole. Okresní inspekcí byla Sobíškám přidělena nová požární stříkačka PS-8. Tu v roce 1953 přebral nově zvolený br. Butcher Adolf. Proškolen byl krajskou školou pro strojníky v Olomouci a tuto funkci vykonával téměř až do své smrti.
Po krátkém čase MNV odkoupil od Fojtíkové Františky "maštal", ze které se vybudovala kancelář MNV a požární zbrojnice. Stavba si vyžádala náklad 40.000 Kčs a byla dokončena v roce 1954.
V roce 1958 se MJ Sobíšky stala členem 6. okrsku ČSPO Prosenice.
Dne 6. srpna 1978 se konala slavnost při příležitosti otevření požární zbrojnice a 13. června 1982 oslava 30 let trvání ZO SPO Sobíšky, spojená s okrskovým cvičením.
Organizace využívala pro dopravu vozidlo Tatra 805, které bylo kvůli špatnému technickému stavu zrušeno v roce 1987. Od té doby používala jednotka pro dopravu traktor, osobní automobil s přívěsem, případně dopravu zajistil jiný sbor.
V roce 1995 získal sbor další stříkačku a to PS 12 od ČSAD Přerov.
Požární sbor se účastnil mnoha zásahů při požárech. Například požár v cihelně Prosenice, stodoly u Lepařů, hašení včelína u br. Janíka Josefa, několika lesních požárů, ale také při vodních záplavách v cihelně Prosenice, při stoleté vodě v Přerově. Pro procvičení a pro přípravu se účastnili námětových cvičení, a to jak místních, tak i okrskových cvičení, včetně soutěží.
Od roku 1996 se začalo sportovní družstvo sboru účastnit pohárových soutěží a v roce 2001 bylo vytvořeno i ženské družstvo, které se rovněž soutěží začalo zúčastňovat.
Z důvodu dosažení lepších časů na soutěžích byla stříkačka PS 12 přestavěna na sportovní stroj.
V okresní soutěži "Velká cena OSH Přerov - Memoriál Leopolda Kouckého" se sbor umístil na 9. místě. Čtyřikrát také vybojoval Putovní pohár starosty 2. okrsku DH Prosenic.
Při "stoleté povodni" v roce 1997 pomáhal sbor při čerpání vody v Přerově, přispěl také finančním darem obci Troubky částkou 10.000 Kč.
V roce 2006 byla provedena částečná rekonstrukce hasičské zbrojnice.
Běhěm své historie se sbor také významně podílel na kulturním a společenském životě v obci.
Za obětavost a za práci pro obec patří těmto občanům Sobíšek nejenom dík. Za dobrou práci je ve sboru hasičů i několik nositelů medaile Za věrnost, Za příkladnou práci. Dva členové jsou i nositeli nejvyššího vyznamenání - medailí "Svatého patrona všech hasičů".